Warsztat samochodowy Olsztyn – automatyczna czy manualna skrzynia biegów?

Mechanik Olsztyn – dlaczego są tak ważne opony zimowe?
Listopad 17, 2019
Warsztat samochodowy Olsztyn – kiedy wymieniać olej?
Listopad 17, 2019

Warsztat samochodowy Olsztyn – automatyczna czy manualna skrzynia biegów?

W warsztat samochodowy olsztyn doskonale znamy dwa główne typy kierowców: tych, którzy lubią zmieniać biegi i tych, którzy lubią robić to za nich w samochodzie. Dla niektórych sprowadza się do pojazdu, na którym nauczyliśmy się jeździć, dla innych jest to kwestia wydajności i jedyny PRAWDZIWY sposób prowadzenia samochodu.

W każdym razie debata między manualną skrzynią biegów a automatyczną skrzynią biegów z pewnością nie jest niczym nowym. Ale dzięki postępom w samochodach wybór jednego może mieć mniej wspólnego z osiągami, a znacznie więcej z preferencjami. Spotkaliśmy się z głównym mechanikiem, aby przyjrzeć się zaletom i wadom obu tych urządzeń oraz tego, który typ przekładni wymaga większej konserwacji.

WYGODA


Wedug warsztat samochodowy Olsztyn Automatyczne skrzynie biegów zostały wymyślone, aby były wygodniejsze dla kierowców – i na pewno są. Po uruchomieniu samochodu i włączeniu się do jazdy wystarczy sterować gazem i hamulcem. Za pomocą dźwigni zmiany biegów należy monitorować obroty silnika, włączyć sprzęgło i odpowiednio zmieniać biegi w górę / w dół. Wszystko podczas oglądania drogi. Opanowanie wymaga praktyki i może być wyjątkowo niewygodne, jeśli nie umiesz w ogóle prowadzić kija. Dobrą wiadomością jest to, że większość nowoczesnych samochodów ma domyślnie automatyczną skrzynię biegów, więc naprawdę nie musisz uczyć się jazdy na drążku, chyba że chcesz.

Mimo to możesz znaleźć się w sytuacji, w której musisz wiedzieć, jak obsługiwać manualną skrzynię biegów, i to doskonała umiejętność mieć w tylnej kieszeni.

KOSZT


Kiedy wprowadzono je po raz pierwszy, uzyskanie automatycznej skrzyni biegów wymagało wypłaty nieco więcej pieniędzy na pojazd. Automatyczne skrzynie biegów były traktowane – i wyceniane – jak każda inna luksusowa funkcja. Dzisiaj nie zawsze tak jest i faktycznie obserwujemy zmianę na odwrotną: czasami ręczne skrzynie kosztują więcej lub wcale nie są oferowane. Jeśli istnieje różnica, zwykle wynosi ona około 1000–1500 CAD, ale wszystko zależy od marki i modelu pojazdu!

EFEKTYWNOŚĆ PALIWA


Według warsztat samochodowy olsztyn ręczne skrzynie biegów były kiedyś bardziej oszczędne niż ich automatyczne odpowiedniki, ale tak też nie jest. Obecnie automatyczne skrzynie biegów mają więcej biegów (aż 10), co czyni je bardziej wydajnymi niż ręczne. Wynika to z faktu, że silnik może spędzać więcej czasu pracując w optymalnym zakresie obrotów. Przy mniejszej liczbie biegów (od 5 do 6) nie jest to możliwe w przypadku manualnej skrzyni biegów.

Podczas jazdy po mieście praca na biegu jałowym jest jedną z największych strat paliwa. Innowacje, takie jak systemy stop-and-go, wyłączają silnik za każdym razem, gdy samochód jest zatrzymywany, co praktycznie eliminuje pracę na biegu jałowym w nowszych pojazdach. Chociaż jest to możliwe w przypadku manualnej skrzyni biegów, cały proces byłby, no cóż, ręczny. Nie jest to również realistyczne ani zalecane dla kierowców.

KONSERWACJA


Każdy samochód, który dostaniesz, będzie wymagał rutynowej konserwacji i napraw, których nie spodziewasz się. To powiedziawszy, automatyczne skrzynie biegów zwykle nie wymagają tyle konserwacji, co ręczne skrzynie biegów, ale zależy to od kierowcy i pojazdu.

Według warsztat samochodowy olsztyn jeśli kierowca nie koordynuje zmiany biegów, może szybko spowodować poważne uszkodzenie ręcznej skrzyni biegów. Może to wymagać przedwczesnej nowej transmisji, co jest dość znacznym wydatkiem na barki. Ostatecznie możemy tylko powiedzieć, że nie powinieneś uczyć się jazdy na nowym samochodzie!

WYDAJNOŚĆ


Tradycyjnie innym powodem wyboru przesunięcia drążka była lepsza wydajność. To po prostu już nie jest prawdą. Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów mają układy komputerowe, dzięki którym przyspieszają szybciej niż manualnie, nawet przy profesjonalnej jeździe samochodem.

Właśnie dlatego w warsztat samochodowy olsztyn możesz teraz kupić większość luksusowych samochodów sportowych z automatyczną skrzynią biegów, chociaż niektórzy puriści gapią się na tę myśl.

ZAPOBIEGANIE PRZESTĘPCZOŚCI


Nawet przy nowoczesnych samochodowych systemach bezpieczeństwa i kamerach wszędzie kradzież pojazdów jest nadal dużym problemem. Kradzież samochodu to ostatnia rzecz, o której chcesz pomyśleć przy wyborze nowego pojazdu, ale zachowanie ostrożności to po prostu dobra praktyka. Twój wybór w transmisji może wydawać się, że ma niewiele wspólnego z zapobieganiem kradzieży, ale tak jest. Ponieważ coraz więcej osób nie wie, jak prowadzić manualną skrzynię biegów, może to być wystarczający środek odstraszający dla złodzieja.

Podczas wyboru między manualną lub automatyczną skrzynią biegów należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, ale większość z nich sprowadza się do preferencji. Oba mają zalety i wady, więc musisz określić, który jest dla Ciebie najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *