przegląd okresowy, wymiana oleju olsztyn
Wymiana oleju i płynów w Auto Serwis Rozwadowski
5 grudnia, 2021
przegląd okresowy, wymiana oleju olsztyn
Wymiana oleju i płynów w Auto Serwis Rozwadowski
5 grudnia, 2021

Profesjonalny
serwis hamulców


Układ hamulcowy w samochodzie to jeden z najważniejszych podzespołów pojazdu. Odpowiada on za bezpieczne zatrzymanie auta lub zmniejszenie prędkości pojazdu. Niesprawne hamulce mogą prowadzić do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji drogowej. Ze względów bezpieczeństwa każdy właściciel samochodu powinien systematycznie kontrolować stan układu hamulcowego i usuwać każdą, nawet najmniejszą usterkę.

Objawy awarii układu hamulcowego


Zużycie elementów układu hamulcowego jest naturalnym procesem w codziennej eksploatacji pojazdu. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na jego pracę i w razie niepokojących sygnałów oddać samochód w ręce specjalistów. Do najczęstszych objawów awarii układu hamulcowego możemy zaliczyć:
 • drgania kierownicy podczas hamowania
 • piszczenie hamulców
 • wpadający w podłogę pedał hamulca
 • ubytki płynu hamulcowego
 • nagrzewające się w czasie jazdy felgi na skutek zablokowania się klocków hamulcowych
Najczęściej diagnozowanymi problemami podczas serwisu hamulców są zużycia powierzchni ciernej, czy nieprawidłowe cofanie się tłoczka hamulcowego. W obydwu przypadkach niezbędna jest wymiana hamulców.

Usterki układu hamulcowego


 • Uszkodzenie klocków hamulcowych, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie samochodu. Stan ich wyeksploatowania wpływa na wydłużenie drogi hamowania. Najczęściej występującą usterka klocków hamulcowych jest zużycie się powierzchni ciernej. Równie często można spotkać się z blokowaniem się klocków w jarzmie hamulcowych, które powoduje nieprawidłowe cofanie się tłoczka hamulcowego.
 • Awaria tarcz hamulcowych, które wspólnie z klockami hamulcowymi umożliwiają zatrzymanie się samochodu. Do najczęściej diagnozowanych uszkodzeń tego elementu możemy zaliczyć pojawiające się rowki, powstające w efekcie zabrudzeń na powierzchni ciernej klocków. W mocno eksploatowanych pojazdach można spotkać się z występowaniem korozji tarcz hamulcowych. Nieprawidłowa eksploatacja samochodu może prowadzić do przegrzania, się tarcz hamulcowych.
 • Blokowanie się kół podczas gwałtownego hamowania może wskazywać na awarię systemu ABS. Najczęstszą przyczyną awarii jest przegrzanie, uszkodzenie lub zanieczyszczenie czujników.
 • Awaria hamulca ręcznego, której objawami może być blokowanie kół lub charakterystyczne piszczenie w trakcie hamowania. Powodem awarii może być złe użytkowanie samochodu lub zastosowanie niskiej jakości części.

Diagnostyka układu hamulcowego


Nasz serwis zajmuje się kompleksowym serwisem i naprawą hamulców. Naprawę rozpoczyna się od diagnostyki układu hamulcowego. Diagnostyka samochodowa jest zestawem czynności analizujących mechanizm uruchamiających hamulce oraz weryfikujących skuteczność działania układu hamulcowego. Nasi specjaliści przeprowadzają diagnostykę układu hamulcowego, w skład której wchodzą następujące czynności:

 • weryfikacja zewnętrznych i wewnętrznych elementów układu
 • sprawdzanie jakości i ilości płynu hamulcowego
 • pomiar bicia tarczy oraz piasty przy użyciu czujnika zegarowego
 • analiza szczelności i zapowietrzenia obwodu hydraulicznego
 • test działania hamulca awaryjnego
 • weryfikacja działania świateł hamowania

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych


Podczas przeglądu układu hamulcowego sprawdzany jest stan klocków i tarcz hamulcowych. Klocki hamulcowe są najszybciej zużywającym się elementem układu hamulcowego, dlatego ich wymiana powinna następować regularnie. Nie powinno się dopuścić do zużycia tego elementu poniżej połowy ich grubości. Wymiana klocków hamulcowych powinna się wiązać ze sprawdzeniem stanu tarcz hamulcowych. Ich wymiana nie musi być tak często jak w przypadku klocków, ale pojawienie się pęknięć, uszczerbień i wybrzuszeń będzie sygnałem do ich natychmiastowej wymiany. Podczas wymiany klocków hamulcowych należy również sprawdzić jakoś płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy w trakcie eksploatacji traci swoje właściwości i jest bardziej podatny na temperatury. Wszystko to wpływa na zmniejszenie się skuteczności hamowania. Zaniedbanie kontroli jakości płynu hamulcowego może spowodować przegrzanie układu hamulcowego i utraty funkcji hamowania.
SPRAWDŹ STAN HAMULCÓW

Profesjonalnie obsłużymy układ hamulcowy w Twoim samochodzie!


UMÓW WIZYTĘ